• ółążść‡

LATA  POWOJENNE

1946 – zakupiono przy rozbiórce pewnego obiektu kostkę brukową, którą został wyłożony plac przed kościołem.

Z biegiem lat wnętrze kościoła wymagało pierwszego malowania. Za staraniem ks. proboszcza parafianie złożyli ofiary pieniężne, a w kwietniu 1948 r. artysta malarz Lempik rozpoczął malowanie kościoła. Ponieważ kościół jest poświęcony Najśw. Sercu Jezusowemu, ks. proboszcz zaproponował wymalowanie między innymi obrazami obraz objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Alacoque i obrazy drogi krzyżowej. Apsis został wymalowany obrazem Boga Ojca przyjmującego ofiarę swego Syna podczas mszy św..

25.06.1948 zmarł zasłużony w sprawach kościoła parafianin i członek R.P. Alfons Woszek. W nabożeństwie żałobnym brało udział 8 księży oraz liczni wierni parafii i okolicy. Kazanie żałobne wygłosił o. Feliks Kos ofm.

1951 – zakupiony został i ustawiony na środku cmentarza nowy masywny krzyż, aby podnieść religijny wygląd cmentarza. 

Aby rozszerzyć i pogłębić życie duchowe wśród parafian ks. Proboszcz zapowiedział misje w listopadzie 1951. Misje przeprowadzili ojcowie oblaci: ojcowie Grzesik i Mucha. Na nabożeństwie zakończeniowym wnętrze kościoła nie pomieściło przybyłych wiernych.

27.07.1952 r. – parafianin Jacek Glinka otrzymał święcenia kapłańskie z ręki ks. Bpa Alberta Stohra z Mainz. Uroczystość prymicyjna odbyła się w NRF.

05.05.1953 r. odbyło się drugie bierzmowanie w naszym kościele przez ordynariusza ks. prałata Emila Kobierzyckiego. Bierzmowano 259 parafian.

W roku 1954 przy placu kościelnym postawiono mur z białego obijanego kamienia wraz z bramą wejściową, nad która zrobiono duży łuk kamienny wznoszący krzyż Zbawiciela. Bramę wykonał mozolną pracą parafianin Jan Długosz z Krośnicy.

W dniu 16.06.1956 przyjął święcenia kapłańskie w Opolu w kościele św. Krzyża z ręki ks. bpa Golińskiego z Częstochowy parafianin Ernest Kubon z Boryczy, syn Jana i Pauliny Kubon. Pochodzi z licznej rodziny i już w czasie studiów utracił swoją matkę. Uroczystą mszę prymicyjną odprawił w kościele parafialnym 19.06.1956. W uroczystościach brało udział 21 księży i wielka ilość wiernych z parafii i okolicy. Kazanie wygłosił o. Mucha.


Ponieważ po utracie pierwszych dzwonów kościół posiadał tylko jeden mały dzwon, ks. proboszcz Muller w roku 1957 powziął starania o zezwolenie na odlew nowych dzwonów w hucie Małapanew. Parafianie odstawili w tym celu złom żelazny i złożyli ofiary pieniężne. Dzwony odlano, a w Niedzielę Palmową 1957 r. ks. Proboszcz za pozwoleniem biskupa dokonał ich poświęcenia. Ochrzczone zostały imionami St. Maria, St. Paulus. St. Josef.

Rozszerzając nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej zakupiono w maju 1957 r. Jej figurę zrobioną przez artystę rzeźbiarza Franciszka … z Pyskowic. Ołtarzyk, na którym postawiono figurę wykonał parafianin Franciszek Moczygemba z Boryczy i jego syn Ryszard.

Na 700 lecie śmierci św. Jacka w 1957 r. zorganizowano wycieczkę do grobu św. Jacka w Krakowie autobusem.

Płot cmentarny często ulegał uszkodzeniu. Ażeby uniknąć powtarzających się wciąż remontów, zrobiono w kwietniu 1958 r. filary cementowe i ustawiono nowy masywniejszy płot.

12.06.1958 r. odbyło się po raz trzeci bierzmowanie w naszym kościele związane z wizytacją przez ks. Bpa Franciszka Jopa. 42 parafian zostało bierzmowanych.

Ks. Proboszcz Paweł Muller dekretem J. Eks. Ks. Bpa Franciszka Jopa został przeniesiony do sąsiedniej parafii Izbicko pow. Strzelce Op. w czerwcu 1958 r.. Dekretem z dn. 16.06.1958 został mianowany administratorem parafii w Krośnicy ks. Józef Rozwadowski, były wikary z Groszowic pow. Opole.

Kupiono dwa białe ornaty, jeden czerwony, sześć chorągwi i zrobiono srebrne …. . Wszystko dzięki ofiarności parafian.

W roku 1959 w czerwcu przystąpiło do Pierwszej Komunii św. 26 dzieci. W tymże roku od dnia 16 sierpnia do połowy listopada wcale nie padał deszcz. W roku 1960 zmarły tylko trzy osoby i to z wioski Boryczy, a z Krośnicy dwoje małych dzieci. Rok 1960 bardzo mokry. Jesień długa i ciepła i to tak dalece, że na Boże Narodzenie jeszcze były świeże kwiaty w ogrodzie. Od 23.10 do 30.10. 1960 w parafii odbyły się Misje św., które głosili ojcowie oblaci z Wrocławia. Zakończenie odbyło się w Uroczystość Chrystusa Króla. Udział wiernych 99%.

Rok 1961 – bardzo lekka zima, a wiosna bardzo wczesna.

Dekretem z dnia 13.04.1961 ks. Józef Rozwadowski został przeniesiony na administratora parafii Leśnica pow. Strzelce Op. Opuścił Krośnicę 26.04.1961 r. Administratorem został ks. Teodor Pietrzyk, były wikary w Jesionie pow. Krapkowice. Pierwszą Mszę św. w Krośnicy odprawił dnia 26.04.1961 r.. Ks. Teodor Pietrzyk pracował w Krośnicy do dnia 19.09.1966, kiedy to w godzinach popołudniowych opuścił parafię. Nowym administratorem parafii Krośnica, mianowanym dekretem ks. Bpa Franciszka Jopa z dnia 06.09.1966 r. został ks. Alfons Stiller.

Menu

Statystyki






statystyka

Wyszukiwanie

 

Dzisiaj jest

czwartek,
25 kwietnia 2024

(116. dzień roku)

Święta

Czwartek, IV Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Święto św. Marka, ewangelisty

 

Sonda



Licznik

Liczba wyświetleń strony:
16025

Zegar