• ółążść‡

LATA  POWOJENNE

1946 – zakupiono przy rozbiórce pewnego obiektu kostkę brukową, którą został wyłożony plac przed kościołem.

Z biegiem lat wnętrze kościoła wymagało pierwszego malowania. Za staraniem ks. proboszcza parafianie złożyli ofiary pieniężne, a w kwietniu 1948 r. artysta malarz Lempik rozpoczął malowanie kościoła. Ponieważ kościół jest poświęcony Najśw. Sercu Jezusowemu, ks. proboszcz zaproponował wymalowanie między innymi obrazami obraz objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Alacoque i obrazy drogi krzyżowej. Apsis został wymalowany obrazem Boga Ojca przyjmującego ofiarę swego Syna podczas mszy św..

25.06.1948 zmarł zasłużony w sprawach kościoła parafianin i członek R.P. Alfons Woszek. W nabożeństwie żałobnym brało udział 8 księży oraz liczni wierni parafii i okolicy. Kazanie żałobne wygłosił o. Feliks Kos ofm.

1951 – zakupiony został i ustawiony na środku cmentarza nowy masywny krzyż, aby podnieść religijny wygląd cmentarza. 

Aby rozszerzyć i pogłębić życie duchowe wśród parafian ks. Proboszcz zapowiedział misje w listopadzie 1951. Misje przeprowadzili ojcowie oblaci: ojcowie Grzesik i Mucha. Na nabożeństwie zakończeniowym wnętrze kościoła nie pomieściło przybyłych wiernych.

27.07.1952 r. – parafianin Jacek Glinka otrzymał święcenia kapłańskie z ręki ks. Bpa Alberta Stohra z Mainz. Uroczystość prymicyjna odbyła się w NRF.

05.05.1953 r. odbyło się drugie bierzmowanie w naszym kościele przez ordynariusza ks. prałata Emila Kobierzyckiego. Bierzmowano 259 parafian.

W roku 1954 przy placu kościelnym postawiono mur z białego obijanego kamienia wraz z bramą wejściową, nad która zrobiono duży łuk kamienny wznoszący krzyż Zbawiciela. Bramę wykonał mozolną pracą parafianin Jan Długosz z Krośnicy.

W dniu 16.06.1956 przyjął święcenia kapłańskie w Opolu w kościele św. Krzyża z ręki ks. bpa Golińskiego z Częstochowy parafianin Ernest Kubon z Boryczy, syn Jana i Pauliny Kubon. Pochodzi z licznej rodziny i już w czasie studiów utracił swoją matkę. Uroczystą mszę prymicyjną odprawił w kościele parafialnym 19.06.1956. W uroczystościach brało udział 21 księży i wielka ilość wiernych z parafii i okolicy. Kazanie wygłosił o. Mucha.


Ponieważ po utracie pierwszych dzwonów kościół posiadał tylko jeden mały dzwon, ks. proboszcz Muller w roku 1957 powziął starania o zezwolenie na odlew nowych dzwonów w hucie Małapanew. Parafianie odstawili w tym celu złom żelazny i złożyli ofiary pieniężne. Dzwony odlano, a w Niedzielę Palmową 1957 r. ks. Proboszcz za pozwoleniem biskupa dokonał ich poświęcenia. Ochrzczone zostały imionami St. Maria, St. Paulus. St. Josef.

Rozszerzając nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej zakupiono w maju 1957 r. Jej figurę zrobioną przez artystę rzeźbiarza Franciszka … z Pyskowic. Ołtarzyk, na którym postawiono figurę wykonał parafianin Franciszek Moczygemba z Boryczy i jego syn Ryszard.

Na 700 lecie śmierci św. Jacka w 1957 r. zorganizowano wycieczkę do grobu św. Jacka w Krakowie autobusem.

Płot cmentarny często ulegał uszkodzeniu. Ażeby uniknąć powtarzających się wciąż remontów, zrobiono w kwietniu 1958 r. filary cementowe i ustawiono nowy masywniejszy płot.

12.06.1958 r. odbyło się po raz trzeci bierzmowanie w naszym kościele związane z wizytacją przez ks. Bpa Franciszka Jopa. 42 parafian zostało bierzmowanych.

Ks. Proboszcz Paweł Muller dekretem J. Eks. Ks. Bpa Franciszka Jopa został przeniesiony do sąsiedniej parafii Izbicko pow. Strzelce Op. w czerwcu 1958 r.. Dekretem z dn. 16.06.1958 został mianowany administratorem parafii w Krośnicy ks. Józef Rozwadowski, były wikary z Groszowic pow. Opole.

Kupiono dwa białe ornaty, jeden czerwony, sześć chorągwi i zrobiono srebrne …. . Wszystko dzięki ofiarności parafian.

W roku 1959 w czerwcu przystąpiło do Pierwszej Komunii św. 26 dzieci. W tymże roku od dnia 16 sierpnia do połowy listopada wcale nie padał deszcz. W roku 1960 zmarły tylko trzy osoby i to z wioski Boryczy, a z Krośnicy dwoje małych dzieci. Rok 1960 bardzo mokry. Jesień długa i ciepła i to tak dalece, że na Boże Narodzenie jeszcze były świeże kwiaty w ogrodzie. Od 23.10 do 30.10. 1960 w parafii odbyły się Misje św., które głosili ojcowie oblaci z Wrocławia. Zakończenie odbyło się w Uroczystość Chrystusa Króla. Udział wiernych 99%.

Rok 1961 – bardzo lekka zima, a wiosna bardzo wczesna.

Dekretem z dnia 13.04.1961 ks. Józef Rozwadowski został przeniesiony na administratora parafii Leśnica pow. Strzelce Op. Opuścił Krośnicę 26.04.1961 r. Administratorem został ks. Teodor Pietrzyk, były wikary w Jesionie pow. Krapkowice. Pierwszą Mszę św. w Krośnicy odprawił dnia 26.04.1961 r.. Ks. Teodor Pietrzyk pracował w Krośnicy do dnia 19.09.1966, kiedy to w godzinach popołudniowych opuścił parafię. Nowym administratorem parafii Krośnica, mianowanym dekretem ks. Bpa Franciszka Jopa z dnia 06.09.1966 r. został ks. Alfons Stiller.

Menu

Statystyki


statystyka

Wyszukiwanie

 

Dzisiaj jest

poniedziałek,
04 grudnia 2023

(338. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Jana Damasceńskiego, prezb. i dr Kościoła albo wsp. św. Barbary, dziewicy i męcz.

 

SondaLicznik

Liczba wyświetleń strony:
15017

Zegar